Gyors, többnyire fájdalommentes és hatalmas terhet vesz le a nőkről a fogamzásgátlás terén, így nem csoda, hogy egyre több férfi választja a „nyisszantást” és különösen most, a koronavírus-járvány idején.
Paul Redfern-nek, egy Brisbane-i hegedűtanárnak és feleségének nem voltak kétségei afelől, hogy a második gyerekük születése után a férfi vazektóriáma megy majd.
„A feleségemmel mindig azt terveztük, hogy legfeljebb két gyerekünk lesz. Nem igazán beszéltünk más lehetőségről. Egy vazektómia egyszerűbb annál, mintha mindketten valamilyen fogamzásgátló eszközt használnánk, vagy a feleségem sterilizáltatja magát.”
A vazektómia egy egyszerű fogamzásgátlási módszer, különösebb felhajtások nélkül. Az eljárás körülbelül 15-30 percig tart helyi érzéstelenítés mellett. A legtöbb esetben a páciensek maguk vezethetnek haza a rendelőből. Az eljárás után még szükség lehet a terület jegelésére és két napig tanácsos ágyban maradni. Utána még kettő-négy hétig jelentkezhet némi fájdalom vagy diszkomfort érzés. A legkellemetlenebb része az lehet, hogy előtte teljesen le kell borotválni az érintett területet.
Paul csak egy kicsit aggódott előtte, de maga az eljárás eseménytelenül zajlott.
„Egy kicsit féltem, de csak aznap. Az orvos rendelőjében volt egy könyv, amiben olyan férfiak ajánlói voltak, akik már túlestek a vazektómián. Ez sokat segített.
Nathanael Sheehan, a Queensland-i Vazektómiaklinika orvosa szerint a leggyakoribb tévhit a férfiaknál az, hogy a vazektómia nagyon fájdalmas, vagy hogy kis eséllyel impotenssé válhatnak.
„Fizikai képtelenség, hogy a vazektómia hatással legyen a libidóra vagy a teljesítményre, de lehet ennek némi pszichológiai hatása.
„A feleségem, miután elmeséltem, hogy hogyan történt azt mondta szerinte ez olyan, mint egy rosszabb menstruáció. Érdekes hasonlat.”
Dr. Sheeran állítása szerint a tavaly március óta eltelt időszak, amióta Ausztrália küzd a koronavírus-járvánnyal a karrierje eddigi legforgalmasabb időszaka volt. Naponta 14 műtétet végez és hónapokra előre le van foglalva.
”Az utóbbi 6 hónapban 50%-os növekedést tapasztaltam a vazektómiák számában. Meghosszabbítottuk a rendelési időt, hogy mindenkit el tudjunk látni."
Elmélete szerint a karantén időszaka alatt sok pár rájött arra, hogy a teljesítőképességük határán állnak a gyerekeikkel.
Deborah Bateson, az Új-Dél-Wales-i Családtervezési Klinika orvosigazgatója szintén úgy látja, hogy megugrott a vazektómiára jelentkező férfiak száma.
„Ennek az lehet az oka, hogy a párok többet voltak otthon és több idejük volt beszélgetni erről, átbeszélni a rendelkezésre álló lehetőségeket, és talán egy kicsit jobban utánanézni a vazektómiának. A családok elszigetelődtek és lehet, hogy otthon ragadtak a gyerekeikkel, és volt alkalmuk beszélgetni a partnereikkel és információkat keresni. Rájöttek arra, hogy ez egy nagyon jó lehetőség a férfiak számára.
Sokan gazdasági jellegű stressznek is ki vannak téve és ez a fogamzásgátlás egy nagyon költség-hatékony formája, ha például összehasonlítjuk azzal, hogy folyamatosan költeni kell a tablettára vagy óvszert kell vásárolni.
Van egy környezetvédelmi szempontja is, mert ez egy hosszú-távú megoldás, így nem termelsz a tablettához vagy az óvszerhez kapcsolódó csomagolási hulladékot.
Paul úgy véli, hogy meg tudja magyarázni a számok emelkedését.
„Töltöttél már el valaha hat hetet egy kisgyerekkel? Ez pont elég arra, hogy végleg elriasszon a gyerekektől.”
Hogyan működik a vazektómia?
A vazektómia során elzárják az ondóvezetékeket, amik a spermát szállítják a herékből, és megakadályozzák, hogy a sperma az ondóba kerüljön az ejakuláció során.
Spermium és tesztoszteron továbbra is termelődik a herékben, de a spermium nem tud kijutni onnan. Amikor elpusztulnak felszívódnak a testben (ez a folyamat az ondóba nem kerülő spermiumokkal ugyanúgy végbe megy, a vazektómia előtt is).
A vazektómia nem befolyásolja a nemi vágyat, a szexuális funkciókat vagy a teljesítményt – és mivel a spermium az ejakuláció csak kis százalékát teszi ki, így a mennyiségben sincs jelentős különbség. Lényegében egyetlen dolgot akadályoz meg, a teherbeesést. Ez a tartós fogamzásgátlás leghatékonyabb formája.
Dr. Bateson szerint erre minden férfinak lehetőséget kellene adni. „Én minden férfinak javasolni tudnám feltéve, hogy megértik: ez valószínűleg a fogamzásgátlás egy hosszú távú formája. A férfiaknak ezt meg kellene beszélni a partnerükkel és eldönteniük, hogy ideje-e vállalniuk ezt a felelősséget. Vannak előnyei és hátrányai, mint a fogamzásgátlás minden más formájának – itt fontos megjegyezni, hogy a visszafordítás működése nem garantált -, de mindenképpen beszélni kell róla.”
Többet kell beszélnünk róla
Új-Zéland után a világon Ausztráliában a második legmagasabb a vazektómiák aránya és minden negyedik 40 évnél idősebb férfi elvégeztette. De Dr. Bateson szerint még mindig nem beszélnek róla olyan széles körben, mint kellene.
„Az ötletnek fel kellene merülnie, ha egy pár vagy egy férfi úgy dönt, hogy már nem szeretne több gyereket.”
Néhány férfi számára még mindig tabu, hogy a nemi szervéről vagy a szexuális életéről beszéljen, és az ismeretek hiánya miatt a vazektómia ijesztőbbnek tűnhet, mint amilyen valójában.
A férfiak szoronghatnak az eljárás miatt. Ez gyakran olyan dolog, amiről a férfiak nem beszélnek. Vannak rejtett aggodalmaik, például azt gondolhatják, hogy ez hatással lesz a szexuális életükre, vagy csökken a libidójuk. Néhány ember számára kínos lehet, hogy a nemi szervükről van szó.”
Dr. Bateson szerint különösen a vidéki régiókban sok férfi nem tekinti opciónak a vazektómiát, mert nem mérik fel, hogy mennyire egyszerű az egész.
„A vazektómia, mint fogamzásgátlási lehetőség tudatosítása nagyban hozzájárulna az emberek félelmeinek és tévhiteinek feloldásához. Különösen akkor, ha rájönnek, hogy ez milyen gyors és egyszerű eljárás és nincs hatása a libidóra, szexualitásra vagy a magömlésre.”
Szerinte a vazektómiának többször kellene felmerülnie a köztudatban és így mindenki tisztában lenne azzal, hogy a fogamzásgátlás terén ez is egy lehetőség.
„Amit a nőknek és a férfiaknak egyaránt meg kell érteniük az az, hogy a fogamzásgátlásnak közös felelősségnek kell lennie. Nem csak a nőknek kellene gondolkodnia ezen.
Nekünk, férfiaknak, könnyebb dolgunk van
Dr Nathanael Sheehan szerint a vazektóia a legkevesebb, amit egy férfi megtehet.
Dr. Sheehan egyetért azzal, hogy a férfiaknak elő kell lépniük és levenniük a nők válláról a fogamzásgátlás terhét.
„Szeretek vazektómiákat végezni. 20 perc leforgása alatt hatalmas változást tudok elérni annak a srácnak, valamint a partnerének az életében, és a már meglévő gyerekeik életében is.
"Úgy gondolom, hogy saját magunkat hozzuk hátrányos helyzetbe azzal, hogy nem beszélünk a vazektómiáról.
Jobban járnánk, ha figyelembe vennénk a számtalan nem tervezett terhességet, vagy azt a plusz terhet, hogy a nők sokkal több ideig szednek hormonokat vagy kapnak injekciókat, mint kellene. Azt hiszem, nekünk, férfiaknak könnyebb dolgunk van. A vazektómia a legkevesebb, amit megtehetünk.”
Paul azt mondja, hogy igazi vazektómia-prédikátorrá vált, mióta elvégeztette magán a műtétet.
„Küldetésemmé vált, hogy nyilvánosan beszéljek róla bárkivel, aki meghallgat. Ha más nem is történik, legalább nevetünk egyet.”